Planet Lollipop je v začetku meseca junija 2023 postal varna točka pod okriljem Unicefa. Že od samega odprtja Planeta Lollipop smo imeli primere, da smo morali priskočiti komu na pomoč. Pa tudi če je kdo potreboval samo obliž, kozarec vode ali telefonski klic … Zato je bila naša želja postati Unicefova varna točka, da bi nas otroci in mladostniki še lažje prepoznali. Želimo, da otroci in mladostniki vedo, da se v primeru kakršne koli stiske lahko obrnejo na nas. Unicefova varna točka je na nek način privilegij in hkrati obveza, da se še naprej trudimo pomagati otrokom in mladostnikom in tako vsaj za kanček prispevamo za boljši svet otrok.

Namen Varnih točk
Namen varne točke je v prvi vrsti nudenje takojšnje prve pomoči otroku v stiski. Nuditi varen in odprt prostor, kjer se otrok in mladostnik lahko umiri in ima priložnost povedati, kaj doživlja. Varne točke prav tako predstavljajo bližnjico do strokovne pomoči in kot neformalne »antene« skušajo prepoznati otroke in mlade v stiski ter se povezati s pristojnimi institucijami znotraj lokalnega okolja, ki jim lahko najbolje priskoči na pomoč. Projekt omogoča tudi »varnost na zalogo«. V anketah, ki jih izpolnjujejo osnovnošolski otroci, se je namreč pokazalo, da že sam obstoj Varnih točk otrokom nudi psihološko podporo.

Zakaj je pomembno vzpostavljati Varne točke in kdo jih pomaga vzpostavljati?
Varne točke pripomorejo k ustvarjanju ozračja večje varnosti za otroke in mladostnike v mestu, kjer primanjkuje prostorov, kamor bi se otroci lahko zatekli po pomoč in se počutili varne, oziroma predstavljajo dodatno možnost oblike pomoč. Otroci in mladi se pogosto znajdejo v stiskah zaradi težav s sovrstniki, družino, so žrtve nasilja, imajo težave v duševnem zdravju ali zaradi pritiskov v šoli, so se izgubili, ne morejo priti domov ali v stik s starši in ne vedo, h komu bi se obrnili po pomoč. Pomemben partner v projektu so občine, šole, policija, centri za socialno delo in čez dva tisoč prostovoljcev v Varnih točkah UNICEF.

Kako otroci in mladi poznajo projekt?
Otroci prepoznajo Varno točko po modri nalepki z belo smejočo se hišico, za promocijo projekta in širjenje informacij do otrok UNICEF Slovenija sodeluje s šolami v Sloveniji, policijo in občinami. Prav tako je vzpostavljena spletna stran varnetocke.si, ki vsebuje zemljevid vseh Varnih točk v Sloveniji, na pametnih telefonih pa zemljevid deluje na način, da prikaže najbližjo Varno točko glede na lokacijo telefona.